Kassid kraabivad sageli kohti, mida inimesed eelistaksid, et nad ei kraabiks. Näiteks mööblit, tapeeti või ukseposte. Miks kassid sedasi käituda võivad? Toome välja mõned põhjused ning tegevused, kuidas seda vältida või vähendada. 

  1. Territoriaalsus: Kassid on territoriaalsed loomad ning kraapimine aitab neil oma territooriumi märgistada. Kraapides jätab kass visuaalse ja lõhnalise märgi, mis teistele kassidele näitab, et see ala on hõivatud. Seega võivad nad valida kohti, kus inimesed sageli viibivad, et oma kohalolu rõhutada.

  2. Küüniste hooldus: Kraapimine on kassidele looduslik viis oma küüniseid hooldada. See aitab neil eemaldada vanad ja katkenud küünised ning hoida need teravad.

  3. Stress ja ärevus: Kassid võivad hakata ebatavalistes kohtades kraapima, kui nad tunnevad stressi või ärevust. See võib olla reaktsioon muutustele nende keskkonnas, uute inimeste või lemmikloomade lisandumine perre või muudel stressitekitavatel olukordadel.

  4. Mäng ja liikumine: Kraapimine on ka kasside jaoks füüsiline tegevus, mis aitab neil treenida oma lihaseid ja venitada. Seetõttu võivad nad mõnikord valida kohti, kus inimesed on, sest nad soovivad olla lähedal oma pereliikmetele ja samal ajal füüsiliselt aktiivsed.

Kuidas vältida soovimatut kraapimist:

  1. Paku alternatiive: Parim viis soovimatu kraapimise vältimiseks on pakkuda kassile sobivaid kraapimisposte või -maju. Need peaksid olema kergesti ligipääsetavad ja atraktiivsed, et kass eelistaks neid mööbli asemel. Vaata ronimispuude valikut SIIT.

  2. Küünte hooldus: Regulaarne küünte hooldus, nagu küünte lõikamine või lihvimine, aitab vähendada kassi vajadust kraapida ebavajalikke kohti. Leia sobivad käärid lemmkloomale SIIT. 

  3. Lõhnaeemaldusvahendid: Kasutage spetsiaalseid lõhnaeemaldusvahendeid, et peletada kass soovimatutelt kohtadelt. Samuti võib kasutada feromoonipritse, et leevendada kassi stressi ja vähendada soovimatut kraapimist.

  4. Stressi leevendamine: Kui arvate, et kass kraabib stressist, võite proovida stressi leevendavaid meetodeid. Rahustavad feromoonid või toidulisandid (konsulteerida arstiga), pakkuda piisavalt tegevusi mänguasjade näol, luua eraldatud pesa vaikses kohas. Vaata kassimänguasjade valikut SIIT. 


Kindlasti ei tasu kassiga riielda kui ta pahandust teeb. See ei ole tavaliselt soovitatav ega efektiivne viis kassi käitumise muutmiseks või probleemide lahendamiseks. Kassid reageerivad negatiivsele käitumisele tavaliselt hirmu või ärevusega, mitte õppimisega. Riieldes võib tekitada kassile stressi ja hirmu, mis võib käitumisprobleeme süvendada või luua usaldamatusevahel teie ja kassi vahel.

Kui soovimatu kraapimine jätkub või teie kass näitab muid käitumisprobleeme, võib olla kasulik konsulteerida arstiga, et leida sobivad lahendused ja aidata oma kassil tervislikult ja õnnelikult elada.